Narodowe czytanie 2019

Advertisements

Już w najbliższą sobotę odbędzie się coroczna akcja Narodowego Czytania. Podczas tegorocznej odsłony akcji, Para Prezydencka i znakomitości świata sztuki będą czytać polskie nowele.

Photo by Joy Deb on Pexels.com

Prezydent wraz z małżonką dokonali wyboru z ponad stu przesłanych propozycji i zdecydowali się na osiem pozycji. Możecie znaleźć je poniżej:

 1. Dobra pani – Eliza Orzeszkowa;
 2. Dym – Maria Konopnicka
 3. Katarynka – Bolesław Prus
 4. Mój ojciec wstępuje do strażaków (ze zbioru: Sanatorium pod Klepsydrą) – Bruno Schulz
 5. Orka – Władysław Stanisław Reymont
 6. Rozdzióbią nas kruki, wrony… – Stefan Żeromski
 7. Sachem – Henryk Sienkiewicz
 8. Sawa (z cyklu: Pamiątki Soplicy) – Henryk Rzewuski

Wszystkie teksty zostały wybrane tak, aby wspólnym mianownikiem były polskość w połączeniu z treściami uniwersalnymi, refleksjami nad człowiekiem i społeczeństwem. Jednocześnie nowele są połączeniem zwięzłej formy oraz mistrzostwa stylu i plastyczności.

Sądzicie, że to dobry wybór? Wybieracie się do biblioteki na Narodowe Czytanie?

Pozdrawiam,

Ania

P.S. Napisz, co sądzisz o tym wpisie!

A po codzienną dawkę książek zapraszam na mój Instagram Subiektywna Lista Lektur  (klik) oraz Facebook (klik)

Autor: subiektywnalista

Mój blog to strona na temat książek i wszystkiego, co jest związane z literaturą. Czytam nałogowo, w zdecydowanie zbyt dużych ilościach. Uwielbiam fantastykę, horror, thrillery i...poradniki urodowe :)

4 myśli na temat “Narodowe czytanie 2019”

 1. tropemniepodleglej – Jesteśmy pięcioosobową rodziną tropicieli. Lubimy czytać, słuchać, oglądać, poznawać, a przede wszystkim razem spędzać czas.
  tropemniepodleglej pisze:

  Byliśmy, słuchaliśmy, czytaliśmy, parafrazując Julka C. 😉

  1. subiektywnalista – Mój blog to strona na temat książek i wszystkiego, co jest związane z literaturą. Czytam nałogowo, w zdecydowanie zbyt dużych ilościach. Uwielbiam fantastykę, horror, thrillery i...poradniki urodowe :)
   subiektywnalista pisze:

   Mam nadzieję, że Wam się podobało

 2. tropemniepodleglej – Jesteśmy pięcioosobową rodziną tropicieli. Lubimy czytać, słuchać, oglądać, poznawać, a przede wszystkim razem spędzać czas.
  tropemniepodleglej pisze:

  Było super. Doświadczenie „wspólnotowo-plenerowego” czytania robi wrażenie. Jest to akcja ogólnopolska, więc każdy chętny może znaleźć blisko swojego domu bibliotekę bądź dom kultury, który bierze udział w tej akcji. Polecamy 🙂

 3. Bardzo popieram takie akcje promujące czytelnictwo w Polsce. Patrząc na znajomych z młodszego pokolenia widzę, że tylko niektórzy z nich pozostają wierni pasji czytania, odnajdując w niej radość i satysfakcję. Szkoda, że sztuka czytania książek jednak powoli zanika.

Daj mi znać, co o tym myślisz i pozostaw komentarz!