Najbardziej niedoceniane książki wszech czasów
Mieliśmy już zestawienie najlepszych i najgorszych książek wszech czasów, myślę więc, że pora przyjrzeć się tym powieściom, które w historii literatury uznane zostały za najbardziej niedocenione. Co Wy na to?
9 książek, które nie zostały docenione
- A Rage in Harlem Chester Himes
Książka została opublikowana po raz pierwszy w 1957 roku. Na jej łamach można znaleźć wspaniałą slangową prozę, zwroty akcji i dzikich bohaterów zamieszkujących Harlem w czasach jego świetności. Jeśli zdecydujecie się ją przeczytać, nie możecie przegapić oszustki przebranej za zakonnicę, femme fatale oraz faceta, który ją kocha bez względu na to, co się stanie, a także sceny pościgowej z karawanem ze zwłokami i bagażnikiem złota.
2. Fraud: Essays David Rakoff
Jeśli lubicie Davida Sedarisa, to pokochacie też Davida Rakoffa. W rzeczywistości sam Sedaris mówi o swoim zmarłym przyjacielu: „… ciągle znajduję kompletne wywiady z [Davidem]… więc wciąż mogę usłyszeć jego głos, uwierzyć, że jest w studiu gdzieś czytający opowieści – nigdy nie zechcę dojść do sedna i zaakceptować fakt, że go tu nie ma”. Po przeczytaniu relacji Rakoffa z koncertu, w którym grał Zygmunta Freuda w witrynach sklepowych Barneya, możesz poczuć się tak samo.
3. Chéri i The Last of Chéri Colette
Jeśli podobała się Wam biografia Colette z Kierą Knightley jako skandaliczną, francuską pisarką, zacznijcie odkrywać jej zaskakująco nowoczesne prace właśnie od tej. Rozpieszczony, uroczy syn byłej kurtyzany, Chéri spędził sześć lat żyjąc w namiętności z Léą, starą przyjaciółką matki. Kiedy Chéri ma zamiar zawiązać długo wyczekiwane małżeństwo, zarówno on, jak i Léa są zmuszeni stawić czoła prawdziwym możliwościom i ograniczeniom ich związku.
4. Shikasta Doris Lessing
Autorka najbardziej znana jest ze swojego klasyka feministycznego, The Golden Notebook. Shikasta to z kolei pierwsza powieść science fiction Lessing, w której genialnie interpretuje ona relacje z historii ludzkości (zwłaszcza Biblii i Koranu) jako opowieści o trzech walczących ze sobą imperiach galaktycznych na naszej planecie. Wplata tutaj bolesne, prawdziwe historie poszczególnych postaci zaangażowanych w walkę. Teoria Lessing, że ludzkie cierpienie karmi imperium zła znane jako Szammat, jest niestety zbyt przekonująca i nie daje przestać o nim myśleć długo po tym, jak przewróciliśmy ostatnią stronę.
5. The Lie Tree Frances Hardinge
Co by było, gdyby istniało drzewo, które wymagało całkowitej ciemności, obficie karmione kłamstwami, a w zamian wydawało na wpół toksyczny owoc, który po zjedzeniu ujawniałby potężny sekret opiekuńczemu kłamcy? Faith Sunderly jest prawdziwą wiktoriańską dziewczyną, co oznacza, że musi ukryć swój błyskotliwość, ambicje i żarliwe pragnienie dowiedzenia się, co stało się z jej zamordowanym ojcem -naukowcem. Ale Drzewo Kłamstwa już to wszystko wie. Ta przerażająca, piękna fantasy historyczna zdobyła w 2015 r. w Wielkiej Brytanii nagrodę Costa.
6. Teresa Raquin Emil Zola
Wyobraź sobie piękną, energiczną młodą kobietę w XIX-wiecznym Paryżu, która mieszka i pracuje w brudnym korytarzu – miejscu zupełnie pozbawionym promieni słonecznych. Teresa wyszła za mąż za swojego chorego, pełnego wściekłości kuzyna przez swoją ciotkę-tyrankę, co sprawiło, że została skazana na smutne życie jeszcze zanim zdążyła odkryć swoje możliwości. Nic dziwnego, że zakochała się w pierwszym przystojnym młodym mężczyźnie, który się pojawił się na horyzoncie. Pytanie brzmi: jak daleko posuną się dwoje kochanków? I czy w końcu zostaną złapani?
7. Vile Bodies Evelyn Waugh
Obecnie Waugh jest najbardziej znany ze swojej najbardziej ponurej książki Brideshead Revisited, ale w swoim czasie był niezwykle popularny ze względu na serię niesamowicie zabawnych powieści o arystokratach -dekadentach mieszkających w Londynie po I wojnie światowej. Vile Bodies przedstawia pisarza, który jest nieszczęśliwy, ponieważ jego długo oczekiwana tragiczna powieść stała się bestsellerem… jako komedia! I nawet jego modna narzeczona czuje się oszukana. Bohaterowie Waugh rozśmieszają takimi charakterystycznymi nazwiskami, jak Honorowa Agata Runcible, Miles Zaniedbanie i pani Małpa Melrose, i używają zwrotów typu „zbyt, zbyt chory”. Cała ta sprawa nie może być bardziej zabawna.
8. The Crazy School Cornelia Read
Dowcipna książka autorki o amatorce -detektywie/byłej debiutantce Madeline Dare. Madeline przeniosła się do Berkshire, aby pracować w surowej, kultowej „terapeutycznej” szkole z internatem, w której samobójstwo jest stałym zagrożeniem czyhającym na uczniów i pracowników, gdzie zachęca się do wzajemnego wymuszania popełniania drobnych wykroczeń, a dzieci nazywa się „woreczkami”.
9. Na dnie w Paryżu i Londynie George Orwell
W swojej pierwszej książce Orwell opowiada o swojej przeszłości po opuszczeniu wygodnej pracy. Aby zarobić na siebie musiał podjąć się niewolniczej pracy na zmywaku w paryskiej restauracji, a potem wędrował po Anglii jako bezdomny włóczęga. „Pomyślałeś, że byłoby dość [być biednym]; jest to niezwykle skomplikowane. Myślałeś, że to będzie okropne; jest po prostu nieprzyzwoity i nudny. Jest to szczególna małość ubóstwa, którą odkrywasz jako pierwszą; zmiany, które stawia przed tobą, skomplikowana podłość, wycieranie skorupy.”
Jeśli jesteście zainteresowani przeczytaniem tych książek, wiele z nich można zakupić w języku angielskim na stronach chociażby Amazona.
Pozdrawiam,
Ania
P.S. Napisz, co sądzisz o tym wpisie!
A po codzienną dawkę książek zapraszam na mój Instagram Subiektywna Lista Lektur (klik) oraz Facebook (klik)
Rzeczywiście niedoceniane, bo o wielu nawet nie słyszałam. Spisuję tytuły i rozejrzę się za nimi – jestem bardzo ciekawa czy mnie zainteresują 😉
To właśnie dlatego ich nie znasz. Wiele z nich jest po prostu świetnych.
Mam tak samo. O ile niektórych autorów znam, tak tytuły są mi całkiem obce.
Tak to jest z niedocenianymi autorami i książkami
A skąd brałaś listę, że spytam przez ciekawość? Czy ją sama w jakiś sposób tworzyłaś? 🙂
Bardzo ciekawa lista i chętnie rzucę okiem na kilka tytułów. Na pewno muszę przeczytać Drzewo Kłamstwa!
Pozdrawiam, N. z babateam
Zachęcam, ponieważ wiele z nich jest naprawdę interesujacych.
Tyle książek nie przeczytałam w swoim życiu i chyba nie przeczytam,
tak sobie uświadomiłam po przeczytaniu Twojego wpisu…
Dlaczego?
Myślę, że każdy z nas zna choćby 1 niedocenioną książkę wartą polecenia.
Jaka jest Twoja?
Muszą być mocno niedoceniane, bo choć autorzy znani, to tytuły już nie. Ja ostatnio odkryłam, że Dostojewski pisał bardzo ciekawe obyczajówki
No widzisz 🙂
Chciałabym znaleźć czas na przeczytanie ich wszystkich, właśnie nie iść utartą ścieżką, ale subiektywną oceną innego czytelnika, porównać z własnymi doznaniami.
To znaczy, że musisz wziąć urlop na czytanie 🙂
Dziękuję za listę, i tu mnie masz, kilka tytułów dla mnie zupełnie nowych. 🙂 Faktycznie czas na rozciągnięcie doby. 🙂 a urlop bardzo by się przydał, jestem za takim rozwiązaniem. 🙂
Niestety nie znam żadnej z przedstawionych książek, ale z chęcią sięgnę po którąś z nich.
Zachęcam
Fajny wpis. Przyznaję, że nie znam żadnej z książek.
Dzięki. Myślę, że zawsze można nadrobić zaległości.
Chyba rzeczywiście niedocenione, bo żadnej z nich nie znam – choć większość autorów świetnie kojarzę. Teraz zwrócę baczną uwagę na ich mniej znane dzieła 🙂
Dobry pomysł
Spośród wymienionych przez Ciebie książek znam tylko tę autorstwa Orwella i słyszałam o tejże powieści Zoli, ale już mam klarowniejszą sytuację dlaczego nie są docenione – bo zapewne słabo znane. nie reklamowane.Oby z czasem zyskały należny im rozgłos 🙂
No nie za bardzo, ponieważ to są nieudane książki. I pewnie nikt za bardzo nie chce o nich pamiętać, dlatego tak mało o nich wiemy.
nie znam ani jednej z tych książek! a znalazłam naprawdę kuszące tytuły!
To w takim razie może je przeczytasz?