Odrobina klasyki: Hyperion Dan Simmons

Advertisements

Seria Hyperion (z angielskiego Hyperion Cantas) to cykl autorstwa Dana Simmonsa. Składa się on z czterech powieści fantastyczno-naukowych wydawanych w latach 1989-1997. 

To, co spaja wszystkie cztery części Cantos to bohaterowie. Jest to bowiem grupa ludzi, która próbuje zapobiec wojnie, mogącej zniszczyć ludzkość. Wybierają się oni na wyprawę – pielgrzymkę do mitycznego Dzierzby.

W ramach Hyperion Cantas możecie przeczytać:

  1. Hyperion – książka nagrodzona Nagrodą Hugo i Nebula oraz nominowana do nagrody im. Arthura C. Clarke`a.
  2. Zagłada Hyperiona – nagrodzona nagrodą Locusa i BSFA i nominowana do nagrody Nebula
  3. Endymion
  4. Triumf Endymiona

Przyjrzę się wszystkim po kolei w osobnych wpisach. Dziś pora na pierwszą część, a więc Hyperion.

Hyperion – wstęp

Na planetę Hyperion przybywają pielgrzymi: Kapłan Lenar Hoyt, Żołnierz Fedmahn Kassad, Poeta Martin Silenus, Uczony Sol Weintraub, Detektyw Brawne Lamia, Kapitan Het Masteen oraz Konsul, którego imienia nie znamy – nie zostało nigdy w książce wspomniane. Celem ich podróży są tak zwane Grobowce Czasu, w których pomieszkuje istota zwana Dzierzbą.

Książka zbudowana jest w oparciu o opowieści sześciu pielgrzymów, które stanowią jej części. Jednak zanim do nich przejdziemy, dobrze jest nakreślić tło, w których dzieje się historia.

W XXI wieku Hegemonia Człowieka obejmuje tysiące planet połączonych portalami transmitującymi. Hegemonia utrzymuje niełatwy sojusz z TechnoCore, cywilizacją AI. Zmodyfikowani ludzie znani jako Intruzi żyją na stacjach kosmicznych między gwiazdami i są zaangażowani w konflikt z Hegemonią.

Na wielu planetach „Intruzach” nie ma portali transmitujących i nie można uzyskać do nich dostępu bez znacznego spowolnienia czasu. Jedną z nich jest Hyperion, gdzie znajdują się struktury znane jako Grobowce Czasu, które cofają się w czasie i są strzeżone przez legendarną istotę znaną jako Dzierzba. W przeddzień inwazji Intruzów na Hyperion zorganizowano ostatnią pielgrzymkę do Grobowców Czasu. Pielgrzymi postanawiają, że każdy z nich opowie swoją historię o tym, jak zostali wybrani do pielgrzymki.

  1. Opowieść Kapłana: O człowieku, który szukał boga

Paul Dure i Lenar Hoyt to księża katoliccy. Duré zostaje zesłany na Hyperion, gdzie bada odizolowaną cywilizację znaną jako Bikura. Duré wnioskuje, że Bikura zostały zakażone pasożytami w kształcie krzyża, zwanymi krzyżami. Po śmierci krzyż odbudowuje fizyczne ciało i wskrzesza je. Duré spotyka Dzierzbę i zostaje zarażony krzyżem.

Silny ból uniemożliwia Duré’owi wycięcie krzyża lub opuszczenie Bikury i tak kończą się jego wpisy w dzienniku. Hoyt ujawnia, że Dure ukrzyżował się do drzewa tesli w desperackiej próbie pozbycia się krzyża. Przez siedem lat ojciec Dure był nieustannie porażany prądem i wskrzeszany. Gdy Hoyt dotyka Dure, krzyż wypada z jego ciała i pozwala mu w końcu umrzeć. Bikura zostaje zniszczona bronią nuklearną, ale Hoyt zostaje zarażony zarówno krzyżem Duré, jak i swoim własnym.

2. Opowieść Żołnierza: O wojennych kochankach

Opowieść pułkownika Fedmahna Kassada zaczyna się od wspomnień z czasów, gdy trenował w akademii wojskowej FORCE na Marsie. Podczas bitwy symulacyjnej tajemnicza kobieta ratuje go i zostaje jego kochanką.

Kassad porywa wahadłowiec Intruzów i rozbija go na Hyperionie. Tam ponownie spotyka się ze swoją kochanką Monetą. Kassad widzi Drzewo Bólu, gigantyczne stalowe drzewo, na które Dzierzba wbija swoje ofiary. Moneta i Dzierzba uczą go używania w walce zdolności zmieniających czas. Kassad zdaje sobie sprawę, że jego towarzysze manipulują nim i chcą wykorzystać go do wywołania międzygwiezdnej wojny, w której zginą miliardy ludzi. Po uratowaniu Kassad staje się działaczem antywojennym.

3. Opowieść Poety: Pieśni Hyperiona

Martin Silenus wyszkolił się na poetę, ale jego trening został przerwany, gdy czarna dziura zniszczyła Ziemię. Silenus jest zmuszony pracować  jako robotnik. W tym czasie rozpoczyna pracę nad Hyperion Cantos, swoim opus magnus. Seria Umierająca Ziemia staje się ogromnym hitem, czyniąc go multimilionerem.

Silenus dołącza do Smutnego Króla Billy’ego na Hyperionie. Billy to arystokrata, który postanawia przenieść się do Hyperionu i założyć tam królestwo artystów. Silenus wznawia pracę nad Cantos i przekonuje się, że Dzierzba jest jego muzą. Billy pali rękopis Cantos i zostaje zabrany przez Dzierzbę. Silenus, polegający na zabiegach przedłużających życie, czekał wieki na powrót na Hyperion, aby dokończyć wiersz.

4. Opowieść Uczonego: Gorzki jest smak wód rzeki Lete

Sol Weintraub, żydowski profesor, bierze udział w pielgrzymce ze swoim dzieckiem -niemowlęciem Rachel. 20 lat wcześniej dorosła córka Sola została archeologiem i udała się na Hyperion. Podczas mapowania jednego z Grobowców pojawił się Dzierzba, a Rachel zapadła na chorobę, która powoduje, że dziewczyna nie starzeje się,  a cofa w czasie do swoich wcześniejszych dni. Sol przez lata zmaga się ze snami, w których rozkazano mu udać się na Hyperion i poświęcić Rachel, odwzorowując sposób, w jaki Abraham poświęcił swojego syna. Izaaka. Postanawia zostać pielgrzymem i błagać Dzierzbę o uzdrowienie. Następnego ranka ginie jego kolega, pielgrzym i kapitan statku, Het Masteen. Jego pokój jest pełen krwi, mimo straży, który był strzeżony przez całą noc.

5. Opowieść Detektywa: Długie pożegnanie

Brawne Lamia jest prywatnym detektywem. Jej obecnym klientem jest cybrid (ludzkie ciało kontrolowane przez technologię TechnoCore AI) o imieniu Johnny. Ona i Johnny zostają przymusowo przeniesieni na planetę, która wydaje się być doskonałą repliką Starej Ziemi. Zostają kochankami. Lamia i Johnny dokonują napadu na TechnoCore w wirtualnej rzeczywistości. Odkrywają, że AI Rdzeń dzieli różna lojalność wobec projektu Ostatecznej Inteligencji (UI) Rdzenia. Niektórzy członkowie Rdzenia planują stworzyć wszechwiedzącą sztuczną inteligencję: swego rodzaju boga.

Johnny zostaje zabity w zasadzce, ale wcześniej przenosi swoją świadomość do implantu w czaszce Lamii. Okazuje się, że Lamia jest w ciąży z dzieckiem Johnny’ego. Została uratowana przez kultystów Dzierzby i otrzymała azyl od jego Kościoła pod warunkiem, że wyruszy w pielgrzymkę.

6. Opowieść Konsula: Wspominając Siri

Konsul opowiada historię Merin Aspic i Siri. Aspic bierze udział w kilku rejsach na pokładzie statku kosmicznego, aby zbudować portal transmitera na Maui-Covenant, łączący go z Hegemonią i czekającymi na nią hordami turystów. W końcu zakochuje się w Siri. Za każdym razem, gdy się spotykają, Merin i Siri starzeją się z różnymi prędkościami z powodu dylatacji czasu. Ta różnica staje się bardziej widoczna aż do ósmej wizyty, podczas której Merin wraca i znajduje Siri martwą. Czeka też na niego gotowy do aktywacji transmiter. Merin postanawia zasabotować transmiter, rozpoczynając beznadziejny opór przeciwko Hegemonii. Próbując zdusić bunt, wojsko niszczy środowisko naturalne tak, jak zrobiliby to turyści. Konsul ujawnia, że ​​Siri i Merin byli jego dziadkami. Czekał na swój czas, na szansę zdrady Hegemonii i zemstę.

Konsul ujawnia, że ​​uruchomił urządzenie Intruzów, które doprowadziło do opróżnienia Grobowców Czasu i uwolnienia Dzierzby, wiedząc, że mogłoby to spowodować zniszczenie ludzkości.

Epilog

Pielgrzymi postanawiają kontynuować podróż na spotkanie z Dzierzbą. Narracja nagle się kończy, gdy zbliżają się do Grobowców Czasu przez pustynną równinę.

Pozdrawiam,

Ania

P.S. Napisz, co sądzisz o tym wpisie!

A po codzienną dawkę książek zapraszam na mój Instagram Subiektywna Lista Lektur  (klik) oraz Facebook (klik)


Chciałbyś być na bieżąco z tym, o czym piszę na blogu? Nie zapomnij o subskrypcji. Zapisz się poniżej i odbierz prezent!