10 najbardziej wpływowych książek feministycznych wszech czasów
Jaka sytuacja polityczna jest obecnie, widzi każdy. Nieustanne doniesienia blogerów, youtuberów, niezależnych dziennikarzy i wszystkich tych, którym po prostu chce się pokazać to, jak jest naprawdę, jest wiele. Dlatego z mojej strony ten wpis -10 najbardziej wpływowych książek feministycznych wszech czasów.
Tradycyjnie książki przedstawiam Wam w przypadkowej kolejności.
-
Mistyka kobiecości Betty Friedan
Książka non-fiction opublikowana w 1963 r.. Mistyka kobiecości zapoczątkowała drugą falę Ruchu Kobiet w Stanach Zjednoczonych. Ruch, który trwał do wczesnych lat 80. XX wieku i, w przeciwieństwie do skupienia się pierwszej fali na jednej kwestii prawa wyborczego, rozszerzył swój program na wiele różnych kwestii, takich jak seksualność, prawa reprodukcyjne, miejsce pracy i nie tylko.
Książka Friedan powstała przez przypadek. Przez kolegów ze Smith College Friedan została poproszona o przeprowadzenie ankiety z okazji spotkania z absolwentkami jej macierzystej uczelni. Rozmawiając z nimi, zdała sobie sprawę, jak niezadowolone były te kobiety pełniąc funkcję gospodyń domowych. Następnie poszerzyła swoje badania o zdanie innych kobiet i wykorzystanie reklam przez media. Swoją pracę chciała opublikować w wielu gazetach, ale kiedy żadna z nich zdecydowała się opublikować jej pracy w formie artykułu.
2. Druga płeć Simone de Beauvoir
Druga płeć jest kolejnym dziełem, któremu przypisuje się rozpalenie drugiej fali Ruchu Kobiet. Opublikowane w 1949 r., dotyczyło traktowania kobiet na przestrzeni dziejów. Francuska autorka i egzystencjalistka Simone de Beauvoir napisała je w 14 miesięcy i opublikowała w dwóch tomach. Książka znalazła się na Watykańskiej Liście Książek Zakazanych.
3. Własny pokój Virginia Woolf
Własny pokój, esej Virginii Woolf, został po raz pierwszy opublikowany w formie książkowej 24 października 1929 r. Materiał pochodzi z serii wykładów, które Woolf wygłosiła w dwóch żeńskich college’ach Newnham i Girton na Uniwersytecie Cambridge w 1928 r. W swoim eseju Woolf argumentowała, że pisarki powinny mieć własne miejsce. Miała to na myśli dosłownie i w przenośni. Zwróciła też uwagę na to, że świat literacki jest zdominowany przez mężczyzn. Woolf genialnie wykorzystała do tego fikcyjną narrację.
4. Monologi waginy Eve Ensler
Monologi waginy to spektakl składający się z serii monologów, którego premiera odbyła się w Nowym Jorku w 1996 roku. Napisane przez Eve Ensler teksty obejmowały różnorodne kwestie życia codziennego z perspektywy feministycznej. Tematy obejmowały seks, menstruację, narodziny, gwałt, okaleczanie żeńskich narządów płciowych i nie tylko. Podczas premiery spektaklu Ensler sama wykonała wszystkie monologi. Po tym, jak zdecydowała się przestać występować, teksty zostały podzielone pomiędzy trzy aktorki.
5. Sexual Politics Kate Millett
Opublikowana w 1970 roku książka Millett była pierwszym akademickim podejściem do feministycznej krytyki literackiej. Książka powstała na podstawie rozprawy doktorskiej Millett, w której przeanalizowała ona między innymi prace D. H. Lawrence`a, Normana Mailera i Henry’ego Millera. Millett zwróciła uwagę na to, że trzej autorzy pisali o kobietach w seksistowski sposób. Pewnie nie zdziwicie się, kiedy dodam, że pozycja ta dodała rozpędu drugiej fali feminizmu (rozpoczęła się na początku lat 60.). Książka była kontrowersyjna, spotkała się ze sporym zainteresowaniem i silnym sprzeciwem ze strony mężczyzn.
6. Kobiecy eunuch Germaine Greer
Po premierze w 1970 roku Kobiecy eunuch stał się międzynarodowym bestsellerem. Greer podzieliła książkę na cztery części: Ciało, Dusza, Miłość i Nienawiść. Badała postrzeganie siebie przez kobiety w całej historii. Przetłumaczona na 11 języków, była kluczową książką w ruchu feministycznym lat 70.
7. Mit piękności Naomi Wolf
Mit piękności, książka wydana w 1991 roku, stał się bestsellerem i zyskał uznanie wielu feministek. Gloria Steinem napisała o niej: „Mit piękności to mądra, gniewna, wnikliwa książka i wezwanie do wolności. Każda kobieta powinna ją przeczytać”. W swojej książce Wolf przedstawiła argumenty za przewartościowaniem obecnych standardów piękna w społeczeństwie. Wyjaśniła, w jaki sposób kobiety są stale poddawane kontroli w tych pięciu obszarach: głód, religia, seks, przemoc i praca.
8. Their Eyes Were Watching God Zora Neale Hurston
Od czasu publikacji w 1937 roku, Their Eyes Were Watching God, zostało ogłoszone ważną powieścią o losach kobiet. WomeTime, który umieścił ją na liście 100 najlepszych książek opublikowanych od 1923 roku.
9. Kolor purpury Alice Walker
Wydany w 1982 roku Kolor purpury zdobył National Book Award i nagrodę Pulitzera. Powieść, której akcja toczy się w Georgii, dotyczyła życia Afroamerykanek na południu w latach trzydziestych XX wieku. Powieść zyskała uznanie feministek, ponieważ wiele postaci odrywa się od tradycyjnych ról płciowych.
10. Wołanie o prawa kobiety Mary Woolstonecraft
Jedna z najwcześniejszych prac feministycznych. Wołanie o prawa kobiety została opublikowana po raz pierwszy w 1792 roku. Wollstonecraft rozpoczęła pracę nad nią po przeczytaniu raportu francuskiego Zgromadzenia Narodowego Charlesa Maurice’a de Talleyranda-Perigorda. W raporcie doradził on, żeby kobiety były kształcone wyłącznie w sprawach domowych. Wollstonecraft wykorzystała wspomniany już raport jako przykład podwójnych standardów. Po publikacji książka została dobrze przyjęta. Wollstonecraft przed śmiercią pracowała nad drugim tomem.
Pozdrawiam,
Ania
P.S. Napisz, co sądzisz o tym wpisie!
A po codzienną dawkę książek zapraszam na mój Instagram Subiektywna Lista Lektur (klik) oraz Facebook (klik)
Bądź na bieżąco z wpisami na tym blogu! Zapisz się do newslettera, a nie ominie Cię żaden wpis.
No muszę przyznac, ze temat na czasie. W sumie nie znam tych książek, a szczególnie ta ostatnia mnie zainteresowała
W takim razie zachęcam Cię do jej przeczyatnia!
Temat bardzo aktualny,chętnie sięgnę po książki z listy – jak już kurz opadnie i wrócę ze wszystkich zaplanowanych manifestacji.
Myślę, że te książki bardzo dobrze jest znać w każdym czasie. Nie tylko w trakcie manifestacji.
„Druga płeć” to jedna z najważniejszych książek w mojej domowej biblioteczce!
Bardzo mnie to cieszy!
Ale zestawienie książek i to na czasie. Muszę sięgnąć po drugą płeć, ponieważ już od jakiegoś czasu się do niej przymierzam.
Życzyłabym sobie żeby więcej kobiet czytało takie książki, a nie tylko romanse.