10 najbardziej wpływowych książek feministycznych wszech czasów

Advertisements

Jaka sytuacja polityczna jest obecnie, widzi każdy. Nieustanne doniesienia blogerów, youtuberów, niezależnych dziennikarzy i wszystkich tych, którym po prostu chce się pokazać to, jak jest naprawdę, jest wiele. Dlatego z mojej strony ten wpis -10 najbardziej wpływowych książek feministycznych wszech czasów.

Photo by Suzy Hazelwood on Pexels.com

Tradycyjnie książki przedstawiam Wam w przypadkowej kolejności.

  1. Mistyka kobiecości Betty Friedan

Książka non-fiction opublikowana w 1963 r.. Mistyka kobiecości zapoczątkowała drugą falę Ruchu Kobiet w Stanach Zjednoczonych. Ruch, który trwał do wczesnych lat 80. XX wieku i, w przeciwieństwie do skupienia się pierwszej fali na jednej kwestii prawa wyborczego, rozszerzył swój program na wiele różnych kwestii, takich jak seksualność, prawa reprodukcyjne, miejsce pracy i nie tylko.

Książka Friedan powstała przez przypadek. Przez kolegów ze Smith College Friedan została poproszona o przeprowadzenie ankiety z okazji spotkania z absolwentkami jej macierzystej uczelni. Rozmawiając z nimi, zdała sobie sprawę, jak niezadowolone były te kobiety pełniąc funkcję gospodyń domowych. Następnie poszerzyła swoje badania o zdanie innych kobiet i wykorzystanie reklam przez media. Swoją pracę chciała opublikować w wielu gazetach, ale kiedy żadna z nich zdecydowała się opublikować jej pracy w formie artykułu.

2. Druga płeć Simone de Beauvoir

Druga płeć jest kolejnym dziełem, któremu przypisuje się rozpalenie drugiej fali Ruchu Kobiet. Opublikowane w 1949 r., dotyczyło traktowania kobiet na przestrzeni dziejów. Francuska autorka i egzystencjalistka Simone de Beauvoir napisała je w 14 miesięcy i opublikowała w dwóch tomach. Książka znalazła się na Watykańskiej Liście Książek Zakazanych.

3. Własny pokój Virginia Woolf

Własny pokój, esej Virginii Woolf, został po raz pierwszy opublikowany w formie książkowej 24 października 1929 r. Materiał pochodzi z serii wykładów, które Woolf wygłosiła w dwóch żeńskich college’ach Newnham i Girton na Uniwersytecie Cambridge w 1928 r. W swoim eseju Woolf argumentowała, że pisarki powinny mieć własne miejsce. Miała to na myśli dosłownie i w przenośni. Zwróciła też uwagę na to, że świat literacki jest zdominowany przez mężczyzn. Woolf genialnie wykorzystała do tego fikcyjną narrację.

4. Monologi waginy Eve Ensler

Monologi waginy to spektakl składający się z serii monologów, którego premiera odbyła się w Nowym Jorku w 1996 roku. Napisane przez Eve Ensler teksty obejmowały różnorodne kwestie życia codziennego z perspektywy feministycznej. Tematy obejmowały seks, menstruację, narodziny, gwałt, okaleczanie żeńskich narządów płciowych i nie tylko. Podczas premiery spektaklu Ensler sama wykonała wszystkie monologi. Po tym, jak zdecydowała się przestać występować, teksty zostały podzielone pomiędzy trzy aktorki.

Photo by Min An on Pexels.com

5. Sexual Politics Kate Millett

Opublikowana w 1970 roku książka Millett była pierwszym akademickim podejściem do feministycznej krytyki literackiej. Książka powstała na podstawie rozprawy doktorskiej Millett, w której przeanalizowała ona między innymi prace D. H. Lawrence`a, Normana Mailera i Henry’ego Millera. Millett zwróciła uwagę na to, że trzej autorzy pisali o kobietach w seksistowski sposób. Pewnie nie zdziwicie się, kiedy dodam, że pozycja ta dodała rozpędu drugiej fali feminizmu (rozpoczęła się na początku lat 60.). Książka była kontrowersyjna, spotkała się ze sporym zainteresowaniem i silnym sprzeciwem ze strony mężczyzn.

6. Kobiecy eunuch Germaine Greer

Po premierze w 1970 roku Kobiecy eunuch stał się międzynarodowym bestsellerem. Greer podzieliła książkę na cztery części: Ciało, Dusza, Miłość i Nienawiść. Badała postrzeganie siebie przez kobiety w całej historii. Przetłumaczona na 11 języków, była kluczową książką w ruchu feministycznym lat 70.

7. Mit piękności Naomi Wolf

Mit piękności, książka wydana w 1991 roku, stał się bestsellerem i zyskał uznanie wielu feministek. Gloria Steinem napisała o niej: „Mit piękności to mądra, gniewna, wnikliwa książka i wezwanie do wolności. Każda kobieta powinna ją przeczytać”. W swojej książce Wolf przedstawiła argumenty za przewartościowaniem obecnych standardów piękna w społeczeństwie. Wyjaśniła, w jaki sposób kobiety są stale poddawane kontroli w tych pięciu obszarach: głód, religia, seks, przemoc i praca.

8. Their Eyes Were Watching God Zora Neale Hurston

Od czasu publikacji w 1937 roku, Their Eyes Were Watching God, zostało ogłoszone ważną powieścią o losach kobiet. WomeTime, który umieścił ją na liście 100 najlepszych książek opublikowanych od 1923 roku.

9. Kolor purpury Alice Walker

Wydany w 1982 roku Kolor purpury zdobył National Book Award i nagrodę Pulitzera. Powieść, której akcja toczy się w Georgii, dotyczyła życia Afroamerykanek na południu w latach trzydziestych XX wieku. Powieść zyskała uznanie feministek, ponieważ wiele postaci odrywa się od tradycyjnych ról płciowych.

10. Wołanie o prawa kobiety Mary Woolstonecraft

Jedna z najwcześniejszych prac feministycznych. Wołanie o prawa kobiety została opublikowana po raz pierwszy w 1792 roku. Wollstonecraft rozpoczęła pracę nad nią po przeczytaniu raportu francuskiego Zgromadzenia Narodowego Charlesa Maurice’a de Talleyranda-Perigorda. W raporcie doradził on, żeby kobiety były kształcone wyłącznie w sprawach domowych. Wollstonecraft wykorzystała wspomniany już raport jako przykład podwójnych standardów. Po publikacji książka została dobrze przyjęta. Wollstonecraft przed śmiercią pracowała nad drugim tomem.

 

Pozdrawiam,

Ania

P.S. Napisz, co sądzisz o tym wpisie!

A po codzienną dawkę książek zapraszam na mój Instagram Subiektywna Lista Lektur  (klik) oraz Facebook (klik)

Bądź na bieżąco z wpisami na tym blogu! Zapisz się do newslettera, a nie ominie Cię żaden wpis.