Pierwszych piętnaście żywotów Harry`ego Augusta Claire North

Advertisements
Nie jest to zupełna nowość. Nie tym razem. Wybrałam na dziś nieco starszą książkę, ponieważ uważam, że również takie pozycje powinny dostać swoje miejsce na tym blogu. Szczególnie jeśli są po prostu świetne. Tak więc dziś zapraszam Was na Pierwszych piętnaście żywotów Harry`ego Augusta Claire North.

Książki z pogranicza fantastyki i literatury obyczajowej darzę szczególnym upodobaniem, ponieważ podoba mi się to, w jaki sposób łączą one ze sobą dwa, na pozór nie dające się połączyć, gatunki literackie. Takie powieści Ciekawy przypadek Benjamina Buttona, czy właśnie Pierwszych piętnaście żywotów Harry`ego Augusta dodają im tego czegoś, co sprawia, że od tych opowieści bardzo trudno jest się oderwać.

Fabuła

Spójrzmy sobie na opis wydawcy:

Niektórych historii nie da się opowiedzieć w jednym życiu. Zaskakująca reinterpretacja opowieści o podróży w czasie. Odważna, magiczna, mistrzowska.

Harry August umiera. Znowu. W chwili śmierci Harry August zawsze powraca do punktu wyjścia. Niezależnie od tego, co robi i jakie decyzje podejmuje, za każdym razem staje się chłopcem pamiętającym wszystkie fakty z życia, które przeżył dwanaście razy. Nic się nie zmienia, nigdy. Aż do teraz.

Kiedy nadchodzi kres jedenastego życia Harry’ego, przy jego łóżku pojawia się dziewczynka, która mówi: „O mało mi nie umarłeś, doktorze… Muszę wysłać wiadomość w przeszłość”.

Oto opowieść o wcześniejszych – i późniejszych – wydarzeniach z życia Harry’ego. Podejmuje on próbę ocalenia przeszłości, której nie może zmienić. Stara się uratować przyszłość, by nie dopuścić do katastrofy.

Harry Austin to sierota. Jego matka umiera podczas porodu. Nie wie jednak, że wydaje na świat człowieka doprawdy niezwykłego: kogoś o pamięci absolutnej i ogromnej wiedzy, która bierze się z tego, iż Harry może rodzić się i umierać wielokrotnie, będąc w stanie zabrać ze sobą wiedzę zdobytą w poprzednich pokoleniach. O ile wydaje mu się, że jest jedynym takim człowiekiem na ziemi, w jednym ze sowich żywotów dowiaduje się o istnieniu tak zwanego Zakonu Chronosa. Grupy, która skupia wokół siebie innych obdarzonych tym darem ludzi.

Moja ocena

Książkę oceniam na solidną piątkę. Jest to wynik przede wszystkim świetnie przygotowanej fabuły i ciekawych rozwiązań narracji. Sięgając po tę książkę musicie bowiem wiedzieć, że nie jest to tylko i wyłącznie czyste fantasy, ale świetna literatura przygodowa z elementami fantasy. W trakcie swoich żywotów Harry przeżywa wiele przygód i znajduje się w wielu miejscach. Owszem, niektóre z nich nie są dla niego przyjemne i też nie kończą się dla niego zbyt przyjemnie, ale w wielu z nich pełni aktywną rolę, umiejętnie sterując wydarzeniami tak, aby ich rezultat był dla niego korzystny.

Ciekawym rozwiązaniem jest to, że książka została napisana jako narracja pierwszo osobowa. Poszczególne żywoty nie są opowiadane linearnie, jedne po drugim, ale przedstawiane czytelnikowi w częściach. Takie połączenie sprawia, że odnosi się wrażenie, iż narrator chce opowiedzieć nam jedynie o tym, co w danej chwili go interesuje. Nie mniej i nie więcej. Troszkę to przypomina taką opowieść snutą przy kominku przez kogoś, kto chciałby powspominać dawne lata.

Podsumowując, uznaję, że Claire North odwalila w tej książce kawał dobrej roboty. Jest tutaj akcja, są ciekawi bohaterowie (nie szkodzi, że ich kreacja jest dosyć nierzeczywista) i to coś, co potrafi zainteresować czytelnika od pierwszych kilku zdań.

Pozdrawiam,

Ania

P.S. Napisz, co sądzisz o tej recenzji!

A po codzienną dawkę książek zapraszam na mój Instagram Subiektywna Lista Lektur  (klik) oraz Facebook (klik)

Autor: Claire North

Tytuł: Piętnaście pierwszych żywotów Harry`ego Augusta

Wydawnictwo: Świat Książki

Liczba stron: 464

Cena: około 39,90 złotych

Ocena: 5/6

ądź na bieżąco z wpisami na tym blogu!

Zapisz się do newslettera, a nie ominie Cię żaden wpis.