Jak pisać -wskazówki C.J. Lewisa

Advertisements

C. J Lewis, a właściwe Clive Staples Lewis, znany jest w świecie literackim głównie jako twórca niesamowitych książek dla dzieci znanych jako Opowieści z Narnii. Wiemy o nim również, że był jednym z najbliższych przyjaciół J.R.R. Tolkiena, z którym wykładał literaturę angielską na Uniwersytecie w Oksfordzie. Dziś przytoczę Wam osiem porad, których autor udzielił początkującym pisarzom. Z pewnością pomogą one tym, którzy nie wiedzą, jak pisać dobre teksty.

Oczywiście C.J. Lewis tworzył na początku ubiegłego wieku, więc jego wskazówki będą nieco dostosowanie do naszej rzeczywistości. Wydaje mi się jednak, że są one na tyle uniwersalne, że z pewnością będziemy mogli skorzystać z nich jeszcze dziś. W końcu pewne rzeczy nigdy się nie starzeją, a dobre porady nie wychodzą z mody.

Jak napisać książkę?

Jak już wspomniałam wcześniej, chciałabym przytoczyć osiem wskazówek autorstwa C.J. Lewisa odnośnie tego, w jaki sposób powinniśmy komponować tekst. Oto one.

Photo by Pixabay on Pexels.com
  • Wyłącz radio/muzykę/Internet

Lub jakąkolwiek inną przeszkadzajkę. Wiadomo, że są ludzie, którzy przy pracy uwielbiają wspomagać się różnego rodzaju urządzeniami, ale jak twierdził autor, nie przyczyniają się one do zwieszenia koncentracji. Aby stworzyć naprawdę dobry tekst powinieneś skupić się na nim maksymalnie. Dlatego wyłącz YT i zacznij pisać w ciszy.

  • Czytaj dobre książki

Czy nie wydaje się Wam, że gdzieś już to słyszeliście? W końcu każdy autor, którego przytaczam w tej serii, opowiada nam o tym, że powinniśmy czytać dobre książki. Wydaje się zatem, że jest to porada, którą powinien wziąć sobie do serca każdy początkujący twórca. Odpowiednia lektura pozwoli nam wyrobić sobie zmysł estetyczny i nauczyć się ciekawych rozwiązań konstrukcyjnych.

  • Pisz uchem, a nie okiem. Każde zdanie powinno brzmieć dobrze

Mam nadzieję, że po napisaniu pierwszej wersji sczytujecie swoje teksty. Ja zazwyczaj robię to na głos, aby wyłapać wszystko to, co po prostu nie brzmi dobrze. Czasem zdarza się bowiem, że na papierze (komputerze) jakiś fragment wygląda dobrze, ale czytając go odkrywam, że jego rytm nie jest najlepszy. To samo stwierdził C.J. Lewis, tłumacząc, że zdania powinny brzmieć właściwie. A to, czy tak jest, czy nie, odkryjemy dopiero w momencie, kiedy przeczytamy je na głos.

  • Pisz tylko o tym, co cię interesuje

Kolejna uniwersalna porada. Zdarzyło się Wam kiedykolwiek napisać tekst dotyczący czegoś, o czym zupełnie nie mieliście pojęcia? Jeśli tak to pewnie pamiętacie tę niemoc, którą czuliście, kiedy trzeba było napisać kolejne zdanie. No i ogromną ulgę, kiedy okazało się, że właśnie skończyliście. Wiadomo, że obecnie mamy wiele materiałów, z których możemy korzystać i często zdarza się, że teksty użytkowe tworzy się na ich podstawie, ale z książką nie jest już tak łatwo. Dlatego dobrze jest skupić się na tematyce, o której jednak troszkę wiemy i która jest dla nas interesująca.

  • Wyraź się jasno

Za każdym razem, kiedy piszesz tekst, musisz pamiętać o tym, żeby opisywać jasno i klarownie to, co masz na myśli. Nie dopuszczaj do zbyt dużych skrótów myślowych. Chodzi o to, że czytelni nie siedzi w twojej głowie i nie będzie w stanie domyśleć się, co miałeś na myśli pisząc nie do końca jasne zdanie.

  • Zawsze pozostaw sobie początek i zakończenie

Po to, abyś mógł je w dowolny sposób edytować, kiedy treść tekstu zawiedzie cię w inne strony niż początkowo ci się wydawało.

  • Postaw na rytm tekstu

Ten punkt jest poniekąd związany z tym mówiącym o pisaniu uchem. Zachowanie odpowiedniego rytmu tekstu sprawi, że czytelnikowi będzie się po prostu bardzo dobrze go czytać. A w trakcie lektury nie będzie zgrzytów oraz przeświadczenia o tym, że w jego konstrukcji jest coś nie tak. O ile sam C.J. Lewis nie stosował do pisania niczego innego poza kawałkiem papieru i piórem, o tyle my możemy bardzo dobrze wyznaczać sobie rytm tekstu słuchając chociażby stuku klawiszy klawiatury.

  • Znaj znaczenie każdego słowa, które używasz

Wydaje mi się, że ten punkt jest najważniejszy ze wszystkich innych przytoczonych przeze mnie wskazówek. Posługując się słowem musimy mieć świadomość znaczenia słownictwa, które zamierzamy zawrzeć w opisach. Nie tylko po to, aby się nie wygłupić, ale żeby wywrzeć na czytelniku właściwe wrażenie.

Mam nadzieję, że spodobały wam się porady dla początkujących pisarzom. Mam nadzieję, że TY jako bloger również znajdziesz w nich coś dla siebie.

Pozdrawiam,

Ania

P.S. Napisz, co sądzisz o tej recenzji!

A po codzienną dawkę książek zapraszam na mój Instagram Subiektywna Lista Lektur  (klik)

oraz Facebook (klik)