Służąca Alicja Sinicka

Advertisements

Krótką przerwę od blogowania wykorzystałam nie tylko na odpoczynek i sprawy zawodowe, ale również na przeczytanie jednej z bardziej poruszających książek, jakie udało mi się znaleźć na półce w księgarni. Chodzi mi o thriller psychologiczny pod tytułem Służąca Alicji Sinickiej.

Tradycyjnie mój wzrok przyciągnęła bardzo interesująca okładka. Wydaje mi się, że najbardziej atrakcyjna ze wszystkich, jakie widziałam na książkach autorki. Poza tym, nie ukrywam, po lekturze Stażystki bardzo chciałam się przekonać, czy kolejne kryminały Sinickiej będą również tak samo wstrząsające. I już teraz mogę Wam napisać, że takiego obrotu sprawy się nie spodziewałam.

Co nieco o narracji

Tradycyjnie rozpocznijmy od opisu wydawcy.

Miała być pomocą domową. Stała się służącą samego diabła.
Julia chciałaby otworzyć firmę sprzątającą. Trafia do domu Państwa Borewskich, w którym ma za zadanie dbać o porządek. Maria jest zadbaną kobietą po czterdziestce, a Mikołaj atrakcyjnym adwokatem zafascynowanym okresem średniowiecza. Ich syn Kacper zajmuje się pisaniem.
Już pierwszego dnia Julia otrzymuje propozycję przeprowadzki do ich domu, lecz stanowczo odmawia. Podczas sprzątania otwiera starą szafę na poddaszu. Znajduje rząd zakurzonych czarnych sukienek z białymi mankietami.
W trakcie kolejnej wizyty w domu Borewskich Julia traci przytomność. Gdy otwiera oczy, czeka na nią koszmar. Będzie musiała podjąć nierówną walkę o sprawiedliwość. I życie.

Niezwykle trafny jest to opis, jednak i tak nie oddaje pełni grozy i przerażenia, jakie wywołuje w biednej Julii osoba jej pracodawcy, jak się wydaje, wszechwładnego adwokata Mikołaja Borewskiego. Do tego dochodzi jeszcze świadomość, że Maria, kobieta nastawiona do niej nieco obojętnie, okazuje się nie być tym, kim jest. Do apogeum przerażenia doprowadzają Julię pozostawione przez poprzednią służkę znaki. Wskazują one na to, że wcześniejsza służąca Borewskich przechodziła przez podobne piekło. Tak przynajmniej wydaje się Julii. Dzięki pomocy Kacpra dowiaduje się, że prawda jest jednak o wiele gorsza niż kiedykolwiek mogłaby sobie wyobrażać.

Alicja Sinicka Służąca

Moja ocena

Jestem zszokowana i wydaje mi się, że trafiłam na książkę, po lekturze której mogę stwierdzić, że moje życie nie będzie już takie samo. Na pierwszy plan wysuwają się makabryczne wydarzenia w domu Borewskich i to, w jaki sposób potrafili oni przywiązać do siebie najpierw Joannę, a potem Julię. To, co się tam działo nie było normalne, a fakt, że są to ludzie usytuowani i mający nad swoimi ofiarami władzę, dodaje tej opowieści jeszcze co najmniej dwa punkty na skali grozy. Dlatego ta powieść otrzymała ode mnie najwyższą ocenę z mozliwych.

Bardzo podoba mi się zabieg z wykorzystaniem narracji pierwszoosobowej, ponieważ w taki sposób autorka sprawia, że opowieść Julii, jej obawy i emocje, które targały nią niemal w każdym momencie stają się bardziej żywe i docierają do czytelnika znacznie bardziej niż te, które opisano by w narracji trzecioosobowej. Ładunek emocji nie miałby tutaj aż tak dużego rażenia. A tak…no po prostu jakbyśmy dostawali uczuciami głównej bohaterki prosto między oczy. Z pewnością wydarzenia opisane w thrillerze też mają tutaj coś do powiedzenia, ale jednak to sposób ich przedstawienia z perspektywy Julii robi tutaj świetną robotę.

Polecam Wam tę książkę. Zastanawiam się, czy jeśli po nią sięgniecie to też połkniecie ją w jeden dzień.

Pozdrawiam,

Ania

P.S. Napisz, co sądzisz o tej recenzji!

A po codzienną dawkę książek zapraszam na mój Instagram Subiektywna Lista Lektur  (klik) oraz Facebook (klik)

Autor: Alicja Sinicka

Tytuł: Służąca

Wydawnictwo: Wydawnictwo Kobiece

Ilość stron: 368

Cena: 39,90 złotych

Ocena: 6/6

Książkę możesz kupić tutaj:https://www.taniaksiazka.pl/sluzaca-alicja-sinicka-p-1415419.html

Bądź na bieżąco z wpisami na tym blogu!

Zapisz się do newslettera, a nie ominie Cię żaden wpis.