5 dobrych książek na trudny rok wg Billa Gatesa

Advertisements

Jak co roku Bill Gates opublikował na swoim blogu GatesNotes listę książek, które poleca do przeczytania w okresie świątecznym. Ze względu na wydarzenia, których jesteśmy świadkami w ostatnim czasie, opublikował on własne zestawienie książek na trudny rok.

Wszystkie pozycje książkowe opisane w zestawieniu zostały przeczytane przez Gatesa w tym roku. Dotyczą również innej tematyki. Publikuję listę wraz z komentarzem od autora zestawienia.

The New Jim Crow: Mass Incarcertation in the Age of Colorblindness Michelle Alexander

Podobnie jak wielu białych, w ostatnich miesiącach starałem się pogłębić swoje zrozumienie systemowego rasizmu. Książka Alexander otwiera oczy na to, jak wymiar sprawiedliwości w sprawach karnych nieuczciwie atakuje społeczności kolorowe, a zwłaszcza społeczności czarnoskóre. Jest szczególnie przydatna w wyjaśnianiu historii i liczb stojących za masowymi więzieniami. Znałem niektóre dane, ale Alexander naprawdę pomaga umieścić je w odpowiednim kontekście. Skończyłem książkę z większym niż kiedykolwiek przekonaniem, że potrzebujemy bardziej sprawiedliwego podejścia do orzekania i większych inwestycji w społeczności kolorowe.

Range: Why Generalists Triumph in a Specialized World David Epstein/ Sięgaj jak najdalej. Dlaczego ludzie o szerokich zainteresowaniach wygrywają w wyspecjalizowanym świecie David Epstein

Zacząłem śledzić prace Epsteina po obejrzeniu jego fantastycznego wystąpienia TED z 2014 roku na temat wyników sportowych. W tej fascynującej książce argumentuje, że chociaż świat wydaje się domagać coraz większej specjalizacji – na przykład w twojej profesji- to tak naprawdę potrzebujemy więcej ludzi „zaczynających od szerokiego zakresu i obejmujących różnorodne doświadczenia i perspektywy w miarę rozwoju”. Jego przykłady sięgają od Rogera Federera, przez Karola Darwina, po ekspertów z czasów zimnej wojny, zajmujących się sprawami sowieckimi. Myślę, że jego pomysły pomagają nawet wyjaśnić niektóre sukcesy Microsoftu, ponieważ zatrudniliśmy ludzi, którzy byli naprawdę wszechstronni w swojej dziedzinie i różnych domenach. Jeśli jesteś generalistą, który kiedykolwiek czuł się w cieniu swoich kolegów-specjalistów, ta książka jest dla Ciebie.

The Splendid and the Vile: A Saga of Churchill, Family, and Defiance During the Blitz Erik Larson

Czasami książki historyczne wydają się być bardziej istotne, niż mogliby sobie wyobrazić ich autorzy. Tak jest w przypadku tej genialnej relacji z lat 1940 i 1941, kiedy obywatele Anglii spędzali prawie każdą noc skuleni w piwnicach i na stacjach metra, podczas gdy Niemcy próbowali ich zbombardować. Strach i niepokój, który odczuwali – choć znacznie poważniejszy niż to, czego doświadczamy w przypadku COVID-19 – brzmiały znajomo. Larson daje Ci żywe wyobrażenie o tym, jak wyglądało życie przeciętnych obywateli w tym okropnym okresie i wykonuje świetną robotę, przedstawiając niektórych brytyjskich przywódców, którzy przeprowadzili ich przez kryzys (w tym Winstona Churchilla i jego bliskich doradców). Jej zakres jest zbyt wąski, by być jedyną książką o II wojnie światowej, jaką kiedykolwiek czytałeś, ale jest wspaniałym dodatkiem do literatury poświęconej temu tragicznemu okresowi.

The Spy and the Traitor: The Grates Espionage Story of the Cold War Ben Mcintyre

Ta książka z dziedziny literatury faktu skupia się na Olegu Gordijewskim, oficerze KGB, który został podwójnym agentem Brytyjczyków, i Aldrichu Amesie, amerykańskim zdrajcy, który prawdopodobnie go zdradził. Źródła, które wykorzystał Macintyre pochodzą nie tylko z zachodnich źródeł (w tym samego Gordijewskiego). Cześć wydarzeń opisano z rosyjskiej perspektywy. Jest tak samo ekscytująca, jak moje ulubione powieści szpiegowskie.

Breath from Salt: A Deadly Genetic Disease, a New Era in Science, and the Patients and Families Who Changed Medicine Bijal P. Trivedi

Ta książka naprawdę podnosi na duchu. Dokumentuje historię niezwykłych innowacji naukowych i tego, jak poprawiły one życie prawie wszystkich pacjentów z mukowiscydozą i ich rodzin. Ta historia ma dla mnie szczególne znaczenie, ponieważ znam rodziny, które odniosły korzyści z zastosowania nowych leków opisanych w tej książce. Podejrzewam, że w nadchodzących latach zobaczymy znacznie więcej takich książek, ponieważ biomedyczne cuda będą wyłaniać się z laboratoriów w coraz szybszym tempie.

Źródło: GatesNotes

Pozdrawiam,

Ania

P.S. Napisz, co sądzisz o tym wpisie!

A po codzienną dawkę książek zapraszam na mój Instagram Subiektywna Lista Lektur  (klik) oraz Facebook (klik)

Chciałbyś być na bieżąco z tym, o czym piszę na blogu?

Nie zapomnij o subskrypcji. Zapisz się poniżej i odbierz prezent!