Najlepsze książki 2020 roku

Advertisements

Kolejne podsumowanie na blogu to to, w którym opisuję najlepsze książki 2020 roku. Ze względu, że moja lista czytelnicza objęła ponad 120 pozycji, jest z czego wybierać. Dlatego zapraszam Was na moje subiektywne zestawienie.

Kolejność jest tradycyjnie przypadkowa.

Najlepsze książki 2020 roku

Służąca Alicja Sinicka

Jestem zszokowana i wydaje mi się, że trafiłam na książkę, po lekturze której mogę stwierdzić, że moje życie nie będzie już takie samo. Na pierwszy plan wysuwają się makabryczne wydarzenia w domu Borewskich i to, w jaki sposób potrafili oni przywiązać do siebie najpierw Joannę, a potem Julię. To, co się tam działo nie było normalne, a fakt, że są to ludzie usytuowani i mający nad swoimi ofiarami władzę, dodaje tej opowieści jeszcze co najmniej dwa punkty na skali grozy. Dlatego ta powieść otrzymała ode mnie najwyższą ocenę z możliwych.

Pierwszych piętnaście żywotów Harry`ego Augusta Claire North

Książkę oceniam na solidną piątkę. Jest to wynik przede wszystkim świetnie przygotowanej fabuły i ciekawych rozwiązań narracji. Sięgając po tę książkę musicie bowiem wiedzieć, że nie jest to tylko i wyłącznie czyste fantasy, ale świetna literatura przygodowa z elementami fantasy. W trakcie swoich żywotów Harry przeżywa wiele przygód i znajduje się w wielu miejscach. Owszem, niektóre z nich nie są dla niego przyjemne i też nie kończą się dla niego zbyt przyjemnie, ale w wielu z nich pełni aktywną rolę, umiejętnie sterując wydarzeniami tak, aby ich rezultat był dla niego korzystny.

Powrót z Bambuko Katarzyna Nosowska


Powrót z Bambuko Katarzyna Nosowska

Tradycyjnie w przypadku Nosowskiej mamy do czynienia z niewielkich rozmiarów książeczką pełną ciekawych opinii o otaczającym świecie. Komentarze na temat przemian społecznych, jej prywatnego życia oraz zastanej rzeczywistości są interesujące, podane przykłady doskonale ilustrują stawiane przez autorkę tezy, a niezmiennie dziwne, może nieco pokręcone, poczucie humoru sprawia, że te krótkie formy jakimi są felietony, czyta się naprawdę przyjemnie i z ogromnym zaciekawieniem,

Babka z zakalcem Alek Rogoziński

Intryga, wokół której zbudowano historię jest bardzo ciekawa. Mamy do czynienia z kobietą, która ogromną część swojego życia poświeciła na budowanie rodzinnego imperium. Udało się jej to kosztem życia prywatnego. W tej ostatniej sferze nie wszystko jej się udało, mimo iż dochowała się gromadki dzieci. Tak się składa, że równie nieidealnych jak ona… Pewnego dnia, kobieta decyduje się na przeniesienie władzy w firmie w ręce kogoś innego, ale okazuje się, że nie za bardzo jest komu, ponieważ jej bliscy to, delikatnie mówiąc, leserzy albo nieudacznicy. Jest również pewna tajemnica z przeszłości, która także daje o sobie znać w tak niefortunnym momencie. To właśnie ten sekret stanowi podstawę bardzo ciekawie zawiązanej intrygi.

Mrok we krwi Paweł Kopijer

Czyżby zaintrygowała Was opisem tego złożonego fantasy? Mam nadzieję, że tak i że tak jak ja sięgniecie nie tylko po pierwszy, ale również kolejne tomy serii. Ja na razie, po Mroku we krwi, jestem zachwycona i daję tej książce najwyższą ocenę, czyli sześć na sześć.

Przede wszystkim podoba mi się złożoność świata przedstawionego. Od zawsze zastanawiałam się, jak to jest wykreować swój świat w powieści tak od początku do końca i to w taki sposób, aby realia się ze sobą nie gryzły, żeby wszystko było wiarygodne. Z pewnością nie jest to zadanie na jedno popołudnie, a proces, w którym autor eliminuje dobre i złe pomysły. Tak mi się wydaje i podejrzewam, że w taki sposób powstało uniwersum Kronik Dwuświata, ponieważ wszystko jest ze sobą spójne, nie ma zgrzytów, a kolejne rasy i ich charakterystyka nie powielają się, ani nie stoją ze sobą w opozycji. Sensownym wydaje się również pomysł, żeby na czele magów stała osoba najstarsza z nich, która po jakimś czasie przekaże swoje obowiązki swojemu uczniowi – komuś równie wyjątkowemu jak Najstarszy.

Pozdrawiam,

Ania

P.S. Napisz, co sądzisz o tym wpisie!

A po codzienną dawkę książek zapraszam na mój Instagram Subiektywna Lista Lektur  (klik) oraz Facebook (klik) oraz na Instagram KSIĄŻKI MAŁO ZNANE

Bądź na bieżąco z wpisami na tym blogu!

Zapisz się do newslettera, a nie ominie Cię żaden wpis.