Obsesja Lydii, peruwiańska żona i miłość

Advertisements

Mimo nawału pracy w ubiegłym udało mi się przeczytać trzy książki. I właśnie z nimi przychodzę dzisiaj. Zapraszam na recenzje trzech powieści, które niedawno przeczytałam. Wśród nich niedawny hit, czyli Obsesja Lydii.

Jak pewnie już wiecie, wprowadziłam nieco zmian na blogu i od tej pory zamierzam publikować wpisy zawierające recenzje kilku książek. Wcześniej jednej powieści poświęcałam jeden wpis. Myślę jednak, że taka zmiana wychodzi na dobre nie tylko mi i blogowi, ale również Wam, ponieważ możecie znaleźć wiele nowości w jednym miejscu. Zacznijmy w takim razie.

Spis treści:

Obsesja Lydii Lizz Nugent

Miłość na wariackich papierach Natalia Bonewicz

Peruwiańska żona została zdradzona Mia Słowik

Obsesja Lydii Liz Nugent

Książka jest dosyć skomplikowaną opowieścią o ludzkich pragnieniach i potrzebach, ale również surowej moralności obowiązującej w katolickiej Irlandii w latach 80. ubiegłego wieku. Mamy tutaj do czynienia nie tylko z kobietami, które uwięzione w stereotypach nie mogą realizować swoich pasji oraz zmieniać swojego życia na lepsze, ale także z mężczyznami, którzy ich pragnienia chcą realizować. I pewnie, mam teraz taką myśl, gdyby nie sztywne reguły życia, los wszystkich nich byłby nieco inny. Może nawet lepszy.

O czym jest ta książka?

Mamy do czynienia z trzema głównymi bohaterami. Każde z nich opisuje swoją historię, która zazębia się na postaci Amy – dziewczyny nieprzystającej do swoich czasów, nieco rozwydrzonej, ale także pozostawionej samej sobie. To, co wynika z jej zachowania oraz sposób, w jaki traktuje ją ojciec rzutuje na to, kim się staje i jakie decyzje podejmuje.

A te wspomniane wyżej decyzje mają wpływ nie tylko na nią samą, ale również na życie jej najbliższej rodziny: ojca, matki i siostry-bliźniaczki. One wpływają także na Lydię, jej męża oraz ich syna Lawrence`a. Bardzo ciekawe jest takie obserwowanie, co się z nimi dzieje.

W tym wszystkim jest także Lydia i jej dziwaczna postawa wobec świata, w której staje się zarówno ofiarą, jak i katem, Tak jakby nie potrafiła zdecydować się, jaką postawę powinna przyjąć wobec świata i swoich najbliższych.

Moja ocena

Dawno nie czytałam ciekawszego thrillera, ponieważ jak żadna inna książka, przeczytana przeze mnie w ostatnim czasie Obsesja Lydii nie opisuje kwestii społecznych i norm. Zasad, które mogą sprawić, że z jednej strony cierpimy, ale z drugiej – w wyniku tego cierpienia stajemy się oprawcą dla innych.

Myślę też, że powinnam pochwalić autorkę za wnikliwe oddanie realiów lat 80. ubiegłego wieku w Irlandii. Obyczajowość i zachowania ludzkie, a także ograniczające bohaterów zasady życia społecznego, mocno wpływają na ich późniejsze decyzje i zachowania. Sama miałam kilka takich momentów, kiedy myślałam sobie, że bohaterka powinna postąpić inaczej (patrząc na to z punktu widzenia współczesności) i strasznie mnie jej wybory denerwowały.

Ogólnie oceniam tę książkę pozytywnie. Rozwiązania konstrukcyjne narracji są do zaakceptowania. Bohaterowie to ludzie z krwi i kości, a ich postawy potrafią porządnie zirytować. Sama intryga zawiązana jest sprawnie wokół oczekiwań i pragnień tytułowej Lydii. Bardzo na plus. Bardzo.

Autor: Liz Nugent

Tytuł: Obsesja Lydii

Wydawnictwo: Wielka Litera

Liczba stron: 360

Cena: 32,90 złotych

Ocena: 4+/6

Miłość na wariackich papierach Natalia Boniewicz

Kolejną propozycją jest króciutka opowieść o nieco roztrzepanej dziewczynie, której los gotuje nie tylko zmianę pracy, ale również świetnego, wręcz aż za bardzo idealnego faceta. Lekka i nieco zwariowana powieść obyczajowa z elementami komedii z pewnością ubarwi wieczór (lub dwa) wszystkim tym, którzy potrzebują pocieszenia w tych ciężkich czasach.

O czy jest ta książka?

Wyobraźcie sobie dziewczynę w typie Bridget Jones, tylko trochę bardziej roztrzepaną. Gafa goni gafę, a ona sama swoim nieogarnięciem jeszcze dodatkowo prowokuje kolejne kłopoty. Dzięki jednemu z nich trafia zresztą do szpitala dla psychicznie chorych, gdzie trafia na oddział dla osób naprawdę ciężko dotkniętych zaburzeniami psychicznymi. Tam spędza trochę czasu, ale, nie bójcie się, okazuje się, że została zamknięta w wyniku przypadku.

Na wolności, jeśli mogę się tak wyrazić, czeka ją sława i… kolejna porcja niekiedy wręcz absurdalnych sytuacji, które generują wciąż nowe niepowodzenia i kłopoty. Całość na szczęście kończy się tak jak powinno, czyli happy endem.

Moja ocena

Nie sądziłam, że tak krótka opowieść może stać się zbiorem tak wielu wpadek głównej bohaterki. od razu uprzedzam, że nie jest to nic złego. Ja dodatkowo przekonałam się, że wspomniana już wcześniej Bridget Jones razy dwa może istnieć. Wcześniej myślałam, że to, co działo się słynnej angielskiej bohaterce to było maksimum nieszczęść i nieogarnięcia. No ale okazuje się, że nie.

Jeśli chodzi o konstrukcję samej opowieści, nie mam się do czego przyczepić. Wydarzenia, nawet jeżeli w normalnym życiu są nie do wyobrażenia, następują po sobie we w miarę logiczny sposób i powodują konsekwencje, które nie wydają się być zbyt przerysowane. Zresztą w tym tkwi element komediowy tej książki. Owszem, rozwiązania zawsze są nieco zbyt cukierkowe, ale rozumiem, że taka jest konwencja. Chociaż, nie ukrywam, pod koniec czytania byłam nieco zirytowana nieogarem głównej bohaterki i tym, że zawsze wszystko uchodziło jej na sucho.

Podsumowując, fajna opowieść, dla tych, którzy w powieściach szukają przede wszystkim pozytywów.

Autor: Natalia Boniewicz

Tytuł: Miłość na wariackich papierach

Wydawnictwo: Agencja Wydawnicza Egros

Liczba stron: 208

Cena: 35,70 złotych

Ocena: 4+/6

Peruwiańska żona została zdradzona Mia Słowik

Pamiętacie peruwiańską żonę i jej leniwego męża? Pojawiła się kolejna część przygód dziewczyny, która nie wiedząc, co zrobić ze swoim życiem za poradą wróżki pojechała do Ameryki Południowej. Stamtąd do Polski przywiozła męża Peruwiańczyka i małego chłopca.

Opis wydawcy

Spójrzcie, z czym teraz mierzy się Mia:

Jak zdradzają Latynosi? Po sześciu latach związku Mii wreszcie udało zakochać się w mężu, dwadzieścia lat od niej starszym peruwiańskim ulicznym artyście, z którym do tej pory, jak sądziła była jedynie z poczucia obowiązku i miłości do dziecka. Jak to zwykle w życiu Mii, i tym razem los nie oszczędził jej ironii, a nowo odkryte uczucie wcale nie uczyniło kwestii jej związku łatwiejszym ani szczęśliwszym. Budzi się ono bowiem w momencie ohydnej zdrady partnera z dziewiętnastoletnią modelką. Niestety po pierwszym szoku i załamaniu wychodzi na jaw, że niewierność partnera to nie tylko incydentalny przypadek czy pojedynczy romans. Chorobliwie zazdrosny mąż, który do tej pory próbował trzymać ją pod kluczem, okazuje się uzależnionym od przygód na boku kobieciarzem i bezgranicznym kłamcą. Czy tym razem ich międzykulturowy międzypokoleniowy związek po przejściach ma przyszłość? Jak na ironię największą powiernicą trosk Mii paradoksalnie jest jej przyjaciółka, która notorycznie sypia z cudzymi mężami.

Jeśli interesuje Was to, w jaki sposób zakończyła się druga część przygód Mii, koniecznie sięgnijcie po tego ebooka.

Moja ocena

Jestem bardzo zaskoczona tą powieścią. Pozytywnie. Wiedziałam, że autorka ma zmysł komiczny, zauważyłam to już podczas lektury pierwszej części. Jednak zaskoczyło mnie to, że o tak trudnych i intymnych sprawach, jak notoryczne zdrady partnera można jednak napisać w sposób lekki i z pewną dozą humoru.

Nie jest to książka podobna do innych. Owszem, opisuje emocje związane z tym, co dzieje się w związku z Artim, ale jednak jest to spojrzenie inne, nowatorskie. Bardzo podoba mi się w tym wszystkim postawa bohaterki, która nie poddaje się rozpaczy, ale aktywnie działa. Idzi pod prąd.

Autor: Mia Słowik

Tytuł: Peruwiańska żona została zdradzona

Wydawnictwo: Draft2Digital, LLC

Ocena: 5/6

Pozdrawiam,

Ania

P.S. Napisz, co sądzisz o tej recenzji!

A po codzienną dawkę książek zapraszam na mój Instagram Subiektywna Lista Lektur  (klik) oraz Facebook (klik) oraz na Instagram KSIĄŻKI MAŁO ZNANE

Bądź na bieżąco z wpisami na tym blogu!

Zapisz się do newslettera, a nie ominie Cię żaden wpis.