Joanna Kulmowa i Jan Kulma patronami nowych nagród literackich

Advertisements

Słynna poetka wraz z mężem, Janem Kulmą, będą patronować dwóm nagrodom literackim. Jedna z nich będzie przyznawana w Szczecinie, z kolei druga- w Warszawie. 

Wraz ze świętem literatury dziecięcej (Międzynarodowy Dzień Literatury Dziecięcej świętowany 2 kwietnia), dowiedzieliśmy się o dwóch nowych nagrodach literackich, których patronami będą poetka Joanna Kulmowa oraz jej mąż Jan Kulma.

 

Photo by Pixabay on Pexels.com

Pierwsza z nagród, czyli Szczecińska Nagroda im. Joanny Kulmowej będzie przyznawana autorom literatury dziecięcej, a same dzieła mają charakteryzować się wysoką jakością pod względem walorów edukacyjnych i artystycznych. Oznacza to, że nagradzane utwory będą miały naprawdę wysoką wartość dla tego gatunku literackiego. Sama nagroda jest inicjatywą władz miasta, Uniwersytetu Szczecińskiego (którego Joanna Kulmowa była doktorem honoris causa) oraz Szczecińskiej Agencji Artystycznej. Jako szczecinianka mam nadzieję, że uroczystość przyznawania tej nagrody stanie się prawdziwym wydarzeniem kulturalnym w moim mieście. Inauguracja planowana jest na przyszły rok.

Z kolei w tym roku po raz pierwszy zostanie przyznany Laur im. Joanny i Jana Kulmów. O nagrodę będzie można ubiegać się w dwóch kategoriach: w dziedzinie sztuki oraz w dziedzinie animacji czytelnictwa. Będzie ona przyznawana przez Bibliotekę Publiczną miasta stołecznego Warszawy oraz Bibliotekę Główną Województwa Mazowieckiego przy Koszykowej.

Ania

P.S. Napisz, co sądzisz o tym artykule!

A po codzienną dawkę książek zapraszam na mój Instagram Subiektywna Lista Lektur  (klik) oraz Facebook (klik)

 

Planner Książkoholika to formularz, na którym możesz zapisać:

Teraz nie umkną Ci serie wydawnicze, a przeczytane tytuły będziesz mieć na wyciągnięcie ręki.

%%footer%%